Elevii de clasa a II-a încep azi testele la Evaluarea Națională.

Preșcolarii și elevii din învățământul preuniversitar revin astăzi la cursuri, în semestrul al doilea, după o săptămână de vacanță.

Ministrul Educației, Ecaterina Andronescu, a dat asigurări că regulile nu vor fi schimbate în acest an școlar, iar elevii de clasa a VIII-a vor

Ministerul Educației Naționale a stabilit calendarul probelor din cadrul Evaluărilor Naționale pentru clasele a II-a, a IV-a și a VI-a.

Promovabilitatea la Evaluarea Națională a fost mai mică anul acesta față de cea înregistrată anul trecut. Diferența nu este, însă, una semnificativă.

Elevii care au absolvit gimnaziul în provincie, dar își doresc să studieze la unul dintre liceele sau colegiile din Capitală se pot înscrie la Centrul spec

Azi începe seria Evaluărilor Naționale. Primii care trec prin emoții sunt elevii de clasa a II-a care vor fi testați la limba română și limba maternă.

Preșcolarii și elevii revin mâine la cursuri. Ei vor merge la grădiniță sau la școală până la 15 iunie, potrivit structurii anului școlar.

Mai puțin de jumătate dintre elevii de clasa a VIII-a care au participat la simularea Evaluării Naționale au luat note de promovare, adică cel puțin nota 5.

Aproape 180 000 de elevi de clasa a VIII-a vor participa în perioada 5-7 martie la simularea Evaluării Naționale.