Cangurul matematician vă așteaptă să vă înscrieți la Concursul Internațional de Matematică Aplicată din 5 aprilie până la 25 martie.

Elevii de clasa a XII-a se pot pregăti, gratuit, la matematică, fizică, chimie și economie la Universitatea Politehnica din București.

Aproximativ 300 000 de liceeni de clasa a XII-a și a XIII-a intră azi în sala de examen pentru a susține simularea probei la Limba română.

Săptămâna începe cu emoții pentru elevii de clasa a VIII-a care susțin de azi și până miercuri simularea la Evaluarea Națională.

Dacă ești elev și ești fascinat de calculele matematice, Cangurul matematician te provoacă la concurs.

Resursă
Clasa a IV-a
Programe și planificări
Matematică

Auxiliar curricular ce cuprinde exerciții, probleme, jocuri , glume și curiozități matematice.

Resursă
Grupa mijlocie
Fișe de lucru
Matematică

O fișă de evaluare finală la grupa mijlocie (DȘ-Activitate matematică)

Matematicienii mai mari sau mai mici au întâlnire cu Cangurul la Concursul Internațional de Matematică Aplicată din 15 decembrie.

Un celebru matematician din Marea Britanie, Sir Michael Atiyah, susține că ar fi găsit soluția la Ipoteza Riemann, una dintre cele șapte mari probleme nerezolvate ale

Liceeni, sunteți așteptați la Google Science Fair 2018! Nu vă grăbiți să vă faceți bagajele!