Britanicii și americanii au făcut echipă și ai descoperit numărul final al ecuației cunoscute sub denumirea suma celor trei cuburi.

Resursă
Grupa mare
Teste
Matematică

Evaluarea cunoștințelor preșcolarilor la sfârșitul grupei mari la Domeniul Științe-Activitate matematică.

Românii au cucerit Rusia la Olimpiada Internațională Pluridisciplinară, desfășurată la Yakutsk, în perioada 8-14 iulie.

Absolvenții de liceu au susținut astăzi cea de-a doua probă a Bacalaureatului-cea obligatorie a profilului și specializării

Elevii de clasa a VIII-a intră astăzi în sala de examen pentru a susține prima probă a Evaluării Naționale- proba scrisă la Limba română.

Luna mai a fost o lună a concursurilor pentru elevii din școlile partenere ale proiectului „Învățământ de calitate pentru v

Elevii de clasa a IV-a susțin azi proba scrisă la limba română, prima de la Evaluarea Națională.

Cangurul matematician vă așteaptă să vă înscrieți la Concursul Internațional de Matematică Aplicată din 5 aprilie până la 25 martie.

Elevii de clasa a XII-a se pot pregăti, gratuit, la matematică, fizică, chimie și economie la Universitatea Politehnica din București.

Aproximativ 300 000 de liceeni de clasa a XII-a și a XIII-a intră azi în sala de examen pentru a susține simularea probei la Limba română.