Trimis de Anca Tache la Mar, 06/18/2019 - 08:12
  • sursa foto: pixabay.com

Elevii de clasa a VIII-a intră astăzi în sala de examen pentru a susține prima probă a Evaluării Naționale- proba scrisă la Limba română.

Elevii au la dispoziție două ore pentru a rezolva tot atâtea subiecte mari. La fiecare dintre cele două subiecte, absolvenții de gimnaziu vor lucra cu un text dat. Emoțiile vin tocmai de la aceste texte-care vor fi ele, ce autori vor prefer evaluatorii anul acesta?

Fiecare lucrare primește 10 puncte din oficiu, punctajul maxim fiind de 100 de puncte.

Joi, pe 20 iunie, elevii revin în sala de examen pentru proba scrisă la matematică, iar vineri, mai au de trecut un hop elevii care aparțin minorităților naționale și care vor susține proba scrisă la limba maternă.

Primele rezultate vor fi afișate în 25 iunie și tot atunci vor fi primite contestațiile nemulțumiților, urmând ca rezultatele finale să fie afișate în 29 iunie.

Sursa: Digi24.ro, Edu.ro