Profile picture for user Anca Tache
Trimis de Anca Tache la Lun, 07/15/2019 - 09:49
  • sursa foto: pixabay.com

Elevii de gimnaziu și-au aflat vineri liceul în care vor studia în următorii patru ani. 124.308 elevi au fost repartizați computerizat, fiecare dintre aceștia completând, în medie, 15 posibile opțiuni. Cei mai mulți dintre ei, 67.803 au optat pentru filiera teoretică. La nivel national, 188 de elevi au fost admiși la liceu cu media 10. Din păcate, pentru că nu au completat suficiente opțiuni, 4853 de elevi nu au fost repartizați. Ei vor intra în cea de-a doua etapă a repartizării, programată în perioada 31 iulie - 1 august, alături de absolvenții clasei a VIII-a care nu au participat în această etapă, nu s-au înscris sau nu au avut situația școlară încheiată înainte de această etapă.

Toate informațiile sunt pe edu.ro.