Adaugă resursă

Atenție: Resursele nou adăugate vor fi publicate după ce au fost revizuite.

Categorie
Subcategorie
Limba şi literatura română

Această fișă de lectură este utilă cadrelor didactice, profesori de limba și literatura română, dar și elevilor care doresc să se pregătească pentru examenul de Evaluare Națională.

Clasa pregatitoare

Articol realizat de: Alexandrina-Alina Răhuţ, la data 29.08.2023

Liceul Tehnologic „Alexandru Macedonski”, Melineşti, judeţul Dolj

Consiliere si orientare

Diagrama cauze-efect evidențiază legătura (relația) dintre cauze sau factori de influență și un efect.

Limba şi literatura română

Cele două fișe de lucru sunt concepute pentru elevii cu CES ai claselor a V-a și a VII-a.

Clasa a VII-a
Teste
Matematică

Testul este elaborat în conformitate cu programa școlară în vigoare pentru clasa a VII-a și conține exerciții cu grad mediu de dificultate.

Matematică

Fișa de lucru este elaborată în conformitate cu programa școlară în vigoare pentru clasa a VIII-a, conține exerciții cu grad mediu de dificultate, fiind un instrument

Clasa a VII-a
Lecții

Proiect de lecție: Teorema lui Pitagora

Limba şi literatura română

Resursa propusă este un instrument util în orele de consolidare sau de recapitulare a noțiunilor despre atributivă, în clasa a VIII-a.

Competență generala: