Adaugă articol

Atenție: Articolele de consiliere nou adăugate vor fi publicate după ce au fost revizuite.

Consiliere
Învățarea bazată pe metodele interactiv-creative pune în prim plan cei 2 actori din procesul de educație: profesorul și elevul. Ele stimulează creativitatea și originalitatea elevilor și îi face să se implice Asocierea liberă a ideilor=sinectica
Consiliere

Şcoala este o organizaţie care învaţă şi produce învăţare (learning organization).

Consiliere

Activităţile de tip socio-educativ la care sunt antrenaţi copiii şi părinţii acestora,

Consiliere

Articolul se referă la nevoia pentru lectură, la dezvoltarea interesului școlarului mic pentru lectură, întrucât am constatat motive de îngrijorare la ultimele două generații ale mele.

Consiliere

Şcoala are o răspundere certă în dezvoltarea personalităţii tinerilor.

Consiliere

Viziunea - caracteristică a liderilor de succes

Consiliere

Articolul are rolul de a prezenta factorilor educationali esenta muncii consilierului scolar, utilitatea acestuia in mediul educativ.

Consiliere

De ce dezvoltare personală?

Stiluri de comunicare – Asertivitatea