Adaugă articol

Atenție: Articolele de consiliere nou adăugate vor fi publicate după ce au fost revizuite.

Consiliere

Abandonul şcolar reprezintă o problemă a sistemului românesc de învăţământ insuficient tratată care are nevoie de acţiuni urgente.

Folosirea metodelor inovative

Consiliere

Conversatia - metoda traditionala de predare a istoriei

Consiliere

Ați făcut deja planuri pentru vacanța de vară a copilului? Acesta planuri includ cursuri de șah, poate o tabără a micilor artiști sau antrenamente de tenis?

Consiliere

Empatia se învață la școală, cel puțin în Danemarca.

Consiliere

Articolul se referă la  nivelurile integrării copiilor cu CES, consilierea persoanelor cu dizabilităţi şi integrarea profesională a elevilor cu deficienţe.

Consiliere

Referat ce expune problemele întâmpinate în adaptarea și învățarea școlară.

Consiliere

Importanța jocului didactic în clasele pregătitoare, I și a II-a.

Consiliere
Învățarea bazată pe metodele interactiv-creative pune în prim plan cei 2 actori din procesul de educație: profesorul și elevul. Ele stimulează creativitatea și originalitatea elevilor și îi face să se implice Asocierea liberă a ideilor=sinectica