Repartizarea computerizată a absolvenților de gimnaziu din 2022 se va face în două etape.

Concursurile Cangurul îi învită pe pasionații de Limba Engleză să își verifice cunoștințele la Cangurul Lingvist Engleză.

Poate cel mai creativ dintre canguri îi învită pe cei mici, dar și pe cei mai mari dintre elevi, la o nouă ediție a concurs

Senatorii au votat pentru interzicerea fenomenului bullying în școli.

Matematicienii mai mari sau mai mici au întâlnire cu Cangurul la Concursul Internațional de Matematică Aplicată din 15 decembrie.

Elevii români petrec trei ani și patru luni degeaba în sistemul educational.

Banii din educație sunt investiți, cu precădere, în învățământul universitar, și nu în cel preuniversitar.

Elevii din învățământul obligatoriu, profesional, liceal sau postliceal acreditat vor beneficia de o reducere de 50% din prețul biletelor și abonamentelor

Învățământul obligatoriu va fi extins de la 11 la 15 clase, cuprinzând ultimii doi a

Preșcolarii și elevii revin mâine la cursuri. Ei vor merge la grădiniță sau la școală până la 15 iunie, potrivit structurii anului școlar.