Copiii cu vârsta cuprinsă între 5 și 12 ani sunt așteptați în Satul Spiridușilor, la Muzeul Satului din București.

Ministerul Educației vine în sprijinul elevilor care provin din familii cu dificultăți financiare, în încercarea de a limita renunțarea timpurie la școală.

Preșcolarii și elevii din învățământul primar se pot bucura de o săptămână de vacanță un pic altfel.

Banii din educație sunt investiți, cu precădere, în învățământul universitar, și nu în cel preuniversitar.

Mai multe zeci de cadre didactice și-au dat întâlnire la Casa de Cultură a Studenților din Alba Iulia pentru o serie de ateliere și cursuri organizate în c

Zi cu emoții mari pentru cei peste 8900 de profesori care susțin azi proba scrisă a examenului național de definitivare în învățământ.

Promovarea accesului egal la învățământ, pentru reducerea și prevenirea părăsirii timpurii a mediului educațional este unul

Programul-pilot, prin care copiii din 50 de școli și grădinițe primesc zilnic câte o masa caldă, a fost promulgat de președintele Klaus Iohannis.

Învățământul obligatoriu va fi extins de la 11 la 15 clase, cuprinzând ultimii doi a

Ministerul Educației Naționale dă startul reînscrierii și înscrierii copiilor cu vârsta cuprinsă între 3 și 6 ani în învăță