Piticii din învățământul preșcolar care fac parte din grupul țintă al proiectului „Învățământ de calitate pentru viitorul c

Preșcolarii și elevii din învățământul preuniversitar revin astăzi la cursuri, în semestrul al doilea, după o săptămână de vacanță.

Cum vi se pare ideea unei grădinițe în care copiii se urcă în pomi, aleargă sau se joacă în noroi? Pare ireal, nu? Și totuși se întâmplă.

Copiii cu vârsta cuprinsă între 5 și 12 ani sunt așteptați în Satul Spiridușilor, la Muzeul Satului din București.

Ministerul Educației vine în sprijinul elevilor care provin din familii cu dificultăți financiare, în încercarea de a limita renunțarea timpurie la școală.

Preșcolarii și elevii din învățământul primar se pot bucura de o săptămână de vacanță un pic altfel.

Banii din educație sunt investiți, cu precădere, în învățământul universitar, și nu în cel preuniversitar.

Mai multe zeci de cadre didactice și-au dat întâlnire la Casa de Cultură a Studenților din Alba Iulia pentru o serie de ateliere și cursuri organizate în c

Zi cu emoții mari pentru cei peste 8900 de profesori care susțin azi proba scrisă a examenului național de definitivare în învățământ.

Promovarea accesului egal la învățământ, pentru reducerea și prevenirea părăsirii timpurii a mediului educațional este unul