În Anul Cărții, Editura Sigma Educațional îi invită pe pitici și pe elevii de gimnaziu să intre în Clubul de lectură.

Din toamnă, părinții trebuie să își înscrie, OBLIGATORIU, copiii la grădiniță, la grupa mare.

Piticii din învățământul preșcolar care fac parte din grupul țintă al proiectului „Învățământ de calitate pentru viitorul c

Preșcolarii și elevii din învățământul preuniversitar revin astăzi la cursuri, în semestrul al doilea, după o săptămână de vacanță.

Cum vi se pare ideea unei grădinițe în care copiii se urcă în pomi, aleargă sau se joacă în noroi? Pare ireal, nu? Și totuși se întâmplă.

Copiii cu vârsta cuprinsă între 5 și 12 ani sunt așteptați în Satul Spiridușilor, la Muzeul Satului din București.

Ministerul Educației vine în sprijinul elevilor care provin din familii cu dificultăți financiare, în încercarea de a limita renunțarea timpurie la școală.

Preșcolarii și elevii din învățământul primar se pot bucura de o săptămână de vacanță un pic altfel.

Banii din educație sunt investiți, cu precădere, în învățământul universitar, și nu în cel preuniversitar.