Senatorii au votat pentru interzicerea fenomenului bullying în școli.

Au fost emoții, mulți copii, muzică și povești despre istoria românilor, aseară, la lansarea volumului „Decebal și Traian“.

Matematicienii mai mari sau mai mici au întâlnire cu Cangurul la Concursul Internațional de Matematică Aplicată din 15 decembrie.

Copiii cu vârsta cuprinsă între 5 și 12 ani sunt așteptați în Satul Spiridușilor, la Muzeul Satului din București.

Ministerul Educației vine în sprijinul elevilor care provin din familii cu dificultăți financiare, în încercarea de a limita renunțarea timpurie la școală.

Preșcolarii și elevii din învățământul primar se pot bucura de o săptămână de vacanță un pic altfel.

Banii din educație sunt investiți, cu precădere, în învățământul universitar, și nu în cel preuniversitar.

Mai multe zeci de cadre didactice și-au dat întâlnire la Casa de Cultură a Studenților din Alba Iulia pentru o serie de ateliere și cursuri organizate în c

Zi cu emoții mari pentru cei peste 8900 de profesori care susțin azi proba scrisă a examenului național de definitivare în învățământ.

Învățători din România, dar și din Republica Moldova, s-au reunit în aceste zile la Eforie Sud unde are loc o nouă ediție a