În Anul Cărții, Editura Sigma Educațional îi invită pe pitici și pe elevii de gimnaziu să intre în Clubul de lectură.

Senatorii au votat pentru interzicerea fenomenului bullying în școli.

Au fost emoții, mulți copii, muzică și povești despre istoria românilor, aseară, la lansarea volumului „Decebal și Traian“.

Matematicienii mai mari sau mai mici au întâlnire cu Cangurul la Concursul Internațional de Matematică Aplicată din 15 decembrie.

Copiii cu vârsta cuprinsă între 5 și 12 ani sunt așteptați în Satul Spiridușilor, la Muzeul Satului din București.

Ministerul Educației vine în sprijinul elevilor care provin din familii cu dificultăți financiare, în încercarea de a limita renunțarea timpurie la școală.

Elevii români petrec trei ani și patru luni degeaba în sistemul educational.

Banii din educație sunt investiți, cu precădere, în învățământul universitar, și nu în cel preuniversitar.

Învățământul obligatoriu va fi extins de la 11 la 15 clase, cuprinzând ultimii doi a