Dacă ești elev și ești fascinat de calculele matematice, Cangurul matematician te provoacă la concurs.

Înscrierile la clasa pregătitoare sunt programate să se desfășoare, într-o primă etapă, în perioada 4-22 martie.

Cangurul a început cu dreptul noul an.

Ministerul Educației Naționale vrea să modifice structura anului școlar. Astfel, potrivit unui proiect, noul an școlar ar urma să debuteze pe 16 septembrie.

Autoritățile au declarat, oficial, epidemie de gripă în România.  Sunt deja trei săptămâni consecutive cu un număr de îmbolnăviri în creștere, dar și cu decese.

Minivacanță de patru zile pentru elevi.

Bacul s-ar putea susține diferențiat și mai devreme de luna iunie, cum este programat acum.

Ministerul Educației vine în sprijinul elevilor care provin din familii cu dificultăți financiare, în încercarea de a limita renunțarea timpurie la școală.

Ministerul Educației Naționale a stabilit calendarul probelor din cadrul Evaluărilor Naționale pentru clasele a II-a, a IV-a și a VI-a.