Absolvenții liceelor din mediul rural ar putea beneficia, ca și minoritățile naționale, de locuri separate la facultăți.

Zi de sărbătoare azi la școală, unde elevii îi vor sărbători pe învățători.

A început numărătoarea inversă pentru absolvenții de clasa a VIII-a.

Azi începe seria Evaluărilor Naționale. Primii care trec prin emoții sunt elevii de clasa a II-a care vor fi testați la limba română și limba maternă.

Ministerul Educației Naționale dă startul reînscrierii și înscrierii copiilor cu vârsta cuprinsă între 3 și 6 ani în învăță

Aproape 10 000 de elevi și-au dat întâlnire, în perioada 23 martie- 6 aprilie, la etapa națională a celor 75 de olimpiade și concursuri școlare organizate de Min

Peste 152 000 de cereri de înscriere în învățământul primar au fost depuse în prima etapă a înscrierilor.

Elevii și părinții cred că schimbarea planurilor-cadru de liceu este oportună.

Elevii de clasa a XI-a și a XII-a care au susținut simularea Bacalaureatului află astăzi cât de pregătiți sunt pentru examenul de maturitate din vară.

Ministerul Educației Naționale a făcut primul pas pentru demararea procesului de renovare a grupurilor sanitare din unitățile de învățământ.