Trimis de Anca Tache la Mar, 06/08/2021 - 09:20
  • Sursa foto: pixabay.com

Elevii de clasa a VIII-a se pot înscrie la Evaluarea Națională până în 11 iunie, urmând a susține prima probă scrisă, la Limba și literatura română, în 22 iunie.

Potrivit calendarului elaborat de Ministerul Educației, cea de-a doua probă, la Matematică, se va desfășura în 24 iunie, iar o zi mai târziu, elevii care aparțin minorităților naționale vor susține examenul la Limba și literatura maternă.

Primele rezultate vor fi afișate în 29 iunie, până în ora 14.00. Elevii nemulțumiți de nota/notele primite pot depune contestații, atât în 29 iunie, în intervalul orar 16.00-19.00, cât și în 30 iunie, între orele 8.00-12.00. Contestațiile vor fi soluționate până în 4 iulie, când vor fi afișate rezultatele finale.

Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a anunțat că, în condițiile suprapunerii cu Evaluarea Națională,  orele din ultima săptămână de școală se pot organiza și cu prezență fizică, unde este posibil, dar și online.

În ceea ce privește etapa specială a Evaluării Naționale, calendarul de testare este următorul:

- 28 iunie – 2 iulie – înscrierea elevilor

- 5 iulie – proba scrisă la Limba și literatura română