Trei scenarii au fost puse la dispoziția unităților de învățământ pentru startul noului an școlar. La nivel național, 12.610 școli vor începe în baza scenariului verde, având cursuri față în față.

Fiecare clasă va fi dotată cu câte un laptop sau o cameră de care profesorii se vor folosi pentru a transmite orele de curs în online.

Ministerul Sănătății a publicat lista incidenței cazurilor de Covid-19 pentru fiecare localitate din România.

Părinții trebuie să măsoare temperatura corporală a copiilor în fiecare dimineață și să nu îi lase să meargă la școală dacă

Anul școlar 2020-2021 se deschide la 14 septembrie, a anunțat ieri președintele Klaus Iohannis.

Revenirea la școală în timpul pandemiei este un pas important și binevenit, însă atât adulții, cât și copii, afectați de pe

„Copilul trebuie să învețe în orice situație. Avem în vedere trei scenarii pentru reluarea cursurilor“, a anunțat ministrul Educației, Monica Anisie.

Nu sunt motive pentru amânarea începerii anului școlar, a anunțat ministrul Sănătății.

Directorii unităților de învățământ ar putea decide cum încep cursurile din toamnă: tradițional, cu toții elevii în clasă,