Profile picture for user Anca Tache
Trimis de Anca Tache la Lun, 09/14/2020 - 10:57
  • Sursa foto: pixabay.com

Trei scenarii au fost puse la dispoziția unităților de învățământ pentru startul noului an școlar. La nivel național, 12.610 școli vor începe în baza scenariului verde, având cursuri față în față. 4892 intră în anul școlar 2020-2021 în baza scenariului galben, având cursuri hibrid, în vreme ce alte 238 de unități de învățământ debutează în scenariul roșu, având cursuri doar online. 7 unități de învățământ vor merge pe un scenariu mixt, atât hibrid, cât și online.

Iată cum încep cursurile le fiecare școală din România:

jud. Alba

jud. Arad

jud. Argeș

jud. Bacău

jud. Bihor

jud. Bistrița-Năsăud

jud.Brăila 

jud. Botoșani 

jud. Brașov 

jud. Buzău 

jud. Cluj

jud. Călărași

jud. Caraș-Severin, însă scenariile au fost modificate ulterior.

jud. Constanța

jud. Covasna

jud. Dâmbovița

jud. Dolj

jud. Galați- școli de stat, școli particulare

jud. Giurgiu

jud. Gorj

jud. Harghita 

jud. Hunedoara

jud. Ialomița 

jud. Iași

jud. Ilfov

jud. Maramureș

jud. Mureș

jud. Neamț

jud. Olt

jud. Prahova

jud. Satu-Mare

jud.Sălaj

jud.Sibiu

jud. Suceava

jud. Teleorman

jud. Timiș 

jud.Tulcea 

jud. Vaslui

jud. Vâlcea 

jud. Vrancea

În ceea ce privește municipiul București, inițial 595 de unități de învățământ au debutat în scenariul galben, 5 în scenariul roșu, iar 19- online. Ulterior, cu o zi înainte de debutul noului an școlar, mai multe școli au schimbat scenariile