Liceenii pasionați de fizică au acum ocazia să descopere cercetarea ștințifică și practica de laborator la Institutul de Cercetare pentru Fizică de la Măgurele.

Echipa Colegiului Național „Tudor Vianu“ din București, Canescent, a câștigat ediția 2018 a CanSat și va reprezenta Român

Elevii români au obținut două medalii de argint la cea de-a XVI-a ediție a Olimpiadei de Științe a Uniunii Europene,

Resursă
Clasa a XII-a
Resursele elevilor
Fizică
Alte discipline

REZUMAT: Anul tropic şi anul sideral. Precesia echinocţiilor.

Sumary-Role of matematics in high school physics exam preparation Baccalaureate exam preparation by insisting on the physical side of mathematics, problem solving and exerciţii.Reactualizarea math concepts they learned, and applied physics. Concentration in classes IX and X on fundamental areas of classical physics is justified as follows:There are areas whose applications in technical and everyday life are most commonly encountered;Are accessible areas both on the students understanding of scientific ideas on fundamental and experimental approach;There are areas known to students of previous classes and thus allow the cover any gaps in their previous learning and curricular standards and overcome achieving outstanding academic performance.Framework objectives Identifying data and mathematical and physical relations and their correlation depending on the context in which they were defined.

Interdisciplinaritatea este o cooperare între discipline diferite din aceeași arie curriculară, privind un anumit fenomen, proces a cărui com