Profile picture for user Anca Tache
Trimis de Anca Tache la Vin, 05/11/2018 - 08:51
  • sursa imagine: pixabay.com

Echipa Colegiului Național „Tudor Vianu“ din București, Canescent, a câștigat ediția 2018 a CanSat și va reprezenta România în finala întrecerii continentale, programată în Insulele Azore, în perioada 28 iunie-1 iulie. Pe locul doi s-a clasat echipa Mikó18-CanSat, reprezentanta Liceului Teoretic „Székely Mikó” din Sfântu Gheorghe, iar pe trei, Flying Bots - CoderDojo Timișoara.

La startul competiției care a avut loc la Tuzla, în perioada 3-6 mai, s-au aflat 8 echipe.

Competiția i-a provocat pe elevi să integreze toate circuitele necesare funcționării unui satelit într-o doză de aluminiu de doar 330 de ml (precum doza de suc). Apoi, acești sateliți au fost lansați din avion, au avut diferite misiuni și au revenit la sol. Misiunea satelitului echipei câștigătoare a fost să măsoare anumiți parametri atmosferici pentru e demonstra că viața poate fi susținută în zonă.

Citiți mai multe pe Edu.ro.