Adaugă articol

Atenție: Articolele adăugate vor fi publicate după ce au fost revizuite.

EduȘcoală alege manualul de Geografie pentru clasa a VIII-a al Editurii Sigma.

Teatrul va deveni disciplină opțională din acest an școlar, de la clasa a III-a, iar inițiativa aparține Universității Naționale

Scenariile de școală se schimbă de la o zi la alta, iar multe dintre școlile verzi au devenit roșii peste noapte, iar părinții au fost puși în situația de a găsi

Numărul copiilor care trăiesc în sărăcie a crescut cu aproximativ 15% din cauza pandemiei și a măsurilor de izolare.

UNICEF a transmis elevilor, părinților și profesorilor un mesaj cu ocazia revenirii la școală.

Repartizarea computerizată a absolvenților de gimnaziu din 2022 se va face în două etape.

Trei scenarii au fost puse la dispoziția unităților de învățământ pentru startul noului an școlar. La nivel național, 12.610 școli vor începe în baza scenariului verde, având cursuri față în față.

Anul școlar 2020-2021 debutează azi în vreme de pandemie. Aproximativ 3 milioane de elevii încep școala, însă 100 000 dintre aceștia vor învăța exclusiv online, de acasă.

Elevii care au probleme medicale sau care locuiesc împreună cu o persoană aflată într-o categorie de risc pot învăța exclusiv online dacă prezintă la școală o adeverință medicală care să confirme u