Adaugă articol

Atenție: Articolele adăugate vor fi publicate după ce au fost revizuite.

Proiectul „România Educată“, care a beficiat de cea mai amplă consultare publică desfășurată în cadrul domeniul politicilor publice din educație, va fi lansat as

Senatorii au votat pentru interzicerea fenomenului bullying în școli.

Peste 100 de reprezentanți ai Ministerului Educației Naționale, ai inspectoratelor școlare și manageri ai instituțiilor de

A fost o săptămână încărcată pentru grupul țintă al proiectului „Învățământ de calitate pentru viitorul copiilor noștri în

Volumul „Hai la școală!”, scris de Vali Slavu

Lucrarea de faţă se doreşte a fi o subliniere a afirmaţiilor acestor vremuri cum că trăim în era informaticii, eră în care tinerii supravieţuiesc dacă la absolvirea scolii dovedesc că bagajul lor este constituit atât din cunoştinţe teoretice cât şi din competenţe specifice timpurilor în care trăim. Predarea centrată pe elev utilizând TIC duce la formarea şi dezvoltarea competenţelor necesare secolului XXI.

Au fost emoții, mulți copii, muzică și povești despre istoria românilor, aseară, la lansarea volumului „Decebal și Traian“.

Matematicienii mai mari sau mai mici au întâlnire cu Cangurul la Concursul Internațional de Matematică Aplicată din 15 decembrie.

„Single-use“ („unică folosință“) este cuvântul anului 2018.