Trimis de Anca Tache la Mie, 05/09/2018 - 07:53

Cei mai buni liceeni din România se reunesc la Ploiești, în perioada 10-25 mai, pentru a susține sesiunea specială a Bacalaureatului. Olimpicii din loturile naționale vor trece prin emoțiile examenului de maturitate la Colegiul Național Mihai Viteazul din Ploiești. Este vorba despre 148 de elevi de clasa a XII-a care se află în pregătire sau în etapele de selecție pentru alcătuirea echipelor care vor reprezenta România la olimpiadele internaționale sau la competiții sportive europene sau mondiale.

Olimpicii vor susține Bacalaureatul după următorul calendar:

10-11 mai - înscrierea candidaților

14-15 mai - evaluarea competenţelor lingvistice de comunicare orală în limba română/limba maternă

16 mai - evaluarea competenţelor lingvistice într-o limbă de circulaţie internaţională

17-18 mai - evaluarea competenţelor digitale

21 mai - Limba şi literatura română (scris)

22 mai - proba obligatorie a profilului (scris)

23 mai - proba la alegere a profilului şi specializării (scris)

24 mai - limba şi literatura maternă (scris)

Afișarea rezultatelor este programată pentru 24 mai, până la ora 18, iar depunerea contestațiilor în aceeași zi, între orele 18-20.  Rezultatele finale vor fi afișate pe 25 mai.

Sursa: Edu.ro