Profile picture for user Anca Tache
Trimis de Anca Tache la Mar, 03/23/2021 - 17:48
  • Sursa foto: pixabay.com

Ministrul educației, Sorin Cîmpeanu, a anunțat azi că, în contextul situației epidemiologice actuale și pentru a limita mobilitatea copiilor, vacanța de primăvară va fi de o lună, între 2 aprilie- 4 mai, incluzând astfel atât Paștele catolic, cât și pe cel ortodox. Totuși, durata semestrului al II-lea nu va fi prelungită.

„Observând evoluţia epidemiologică din ce în ce mai gravă, corelată cu starea sistemului sanitar, luăm în considerare extinderea perioadei vacanţei de primăvară în aşa fel încât avantajele să fie următoarele: să includă şi sărbătorile pascale catolice şi sărbătorile pascale ortodoxe; să permită o micşorare a mobilităţii pe perioada lunii aprilie, care se anunţă ca fiind cea mai dificilă; să permită organizarea examenului de bacalaureat la aceleaşi date chiar dacă vom fi nevoiţi, ca anul trecut, să echivalăm competenţele şi să organizăm proba de competenţe digitale după bacalaureat”, a spus Sorin Cîmpeanu, potrivit Digi24.