Trimis de Anca Tache la Mie, 03/11/2020 - 09:29
  • Sursa foto: pixabay.com

Ministerul Educației a transmis inspectoratelelor școlare județene o adresă prin care încurajează realizarea unor cursuri de suport pentru elevi, cursuri asistate de tehnologie. Inițiativa este susținută de Casa Corpului Didactic și de experții e-learning în cadrul proiectului CRED, prin care sunt pregătiți 55.000 de profesori.

Astfel, Ministerul Educației în parteneriat cu Televiziunea Română va realiza cursuri pentru toate nivelurile de învățământ. Teleșcoala presupune cursuri care se adresează mai ales elevilor din anii terminali, clasele a VIII-a și a XII-a.

Decizia a fost luată după ce de azi și până în 22 martie  sunt suspendate cursurile din toate unitățile din învățământul preuniversitar.

Sursa: edu-news.ro