Trimis de Anca Tache la Mar, 06/05/2018 - 09:45
  • sursa imagine: pixabay.com

Zi de sărbătoare azi la școală, unde elevii îi vor sărbători pe învățători. Cu această ocazie, chiar dacă merg la școală, elevii nu vor face cursuri, ci vor lua parte la activități extracurriculare.

Potrivit Ministerului Educației Naționale, „în conformitate cu prevederile contractului colectiv de muncă unic, încheiat între Ministerul Educaţiei Naţionale şi federaţiile sindicale reprezentative din învăţământ, părţile semnatare convin să sărbătorească pe 5 iunie – Ziua Învăţătorului şi pe 5 octombrie – Ziua Internaţională a Educaţiei, organizând împreună, în timpul programului de lucru, manifestări specifice dedicate acestor evenimente. (…) De asemenea, se stipulează că în perioada desfăşurării acestor activităţi specifice nu se vor presta activităţile prevăzute în fişa postului a fiecărui salariat din învăţământ”.

La mulți ani, dragi învățători!

Sursa: Digi24.ro.