Adaugă resursă

Atenție: Resursele nou adăugate vor fi publicate după ce au fost revizuite.

SCHIȚĂ DE LECȚIE 

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:  

DATA:  

CLASA: Pregătitoare 

UNITATEA TEMATICĂ: Joy și prietenii lui

TEMA ZILEI: Grădina zoologică

DISCIPLINA: Dezvoltare personală

SUBIECTUL LECȚIEI: Emoții de bază (bucurie, tristețe, frică, furie)

Tipul lecției: consolidare

SCOPUL LECȚIEI: recunoașterea și exprimarea emoțiilor de bază

DOMENII INTEGRATE:

•         Dezvoltare personală

•         Comunicare în limba română   

•         Arte vizuale și abilități practice

•         Muzică şi mişcare

 

COMPETENȚE GENERALE:

      1. Manifestarea interesului pentru autocunoaştere şi a atitudinii pozitive faţă de sine şi faţă de ceilalţi

      2. Exprimarea adecvată a emoţiilor în interacţiunea cu copii şi adulţi cunoscuţi

 

 COMPETENȚE SPECIFICE:

1.1. Stabilirea unor asemănări şi deosebiri între sine şi ceilalţi, după criterii simple;

2.2. Utilizarea unor elemente de ascultare activă;

2.3. Explorarea abilităţilor de relaţionare cu ceilalţi;

 

  COMPETENŢE SPECIFICE INTEGRATE:

    Comunicare în limba română (CLR):

1.1. Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;

1.5. Manifestarea curiozităţii faţă de receptarea semnificaţiei mesajelor orale, în contexte de comunicare cunoscute;

 2.1 Formularea unor enunțuri proprii în diverse situații de comunicare;

 2.3 Participarea cu interes la dialoguri simple, în contexte de comunicare;

     Muzică și mișcare

1.4. Receptarea cântecelor cu un ambitus cuprins între DO1-DO2, alcătuite din formule ritmico melodice simple şi repetate

  

  Arte vizuale și abilități practice (AVAP):

1.3 Manifestarea curiozității față de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual;

2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/ construcţii simple, pe baza interesului direct;

2.6. Participarea la activități integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală ,kinestezică.

 

OBIECTIVELE OPERAȚIONALE:

            O1 - să identifice cel puțin doua din emoțiile de bază  în funcție de indicii nonverbali;

            O2 - să asocieze o etichetă verbală expresiei emoționale;

            O3 - să exprime, verbal si nonverbal, cel puțin una din emoțiile de bază ;

            O4 - să identifice propriile emoții trăite în diverse situații.

 

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, exercițiul, jocul didactic,  problematizarea.

MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT:  calendarul naturii, povestea, plicuri, emoticoane, fișe de lucru, imagini cu aspecte din poveste, planșe, simboluri.

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe.

BIBLIOGRAFIE: 

- Programa școlară pentru clasa pregătitoare, MEN, 2013

- V. Ștefan-Cărădeanu, F. Hăhăianu, E. Apopei - Caiet de Dezvoltare personală, Ed. Joy

1.Moment organizatoric

Pregătirea materialelor necesare desfăşurării în bune condiţii a lecției.

https://www.youtube.com/channel/UCfz5rmyvOJK16EBW7ILaahQ

Elevii împărțiți în cinci echipe- Echipa leilor,Echipa ursuleților,Echipa Girafelor,Echipa Iepurașilor,Ecgipa Elefanților.

 CLR      Activitatea debutează cu ,,Întâlnirea de dimineaţă”, prin intermediul salutului de dimineaţă. 

Prezentarea  „musafirilor”.

Oaspeţii să-i salutăm: Bună dimineaţa!

      Un gând bun noi le urăm: Bine aţi venit!

Se realizează prezenţa la panou;

După ce ne-am adunat

Și frumos ne-am salutat

Colegii ne-am întâlnit

Oare cine n-a venit ?

MEM

 Câte fete sunt prezente? Câți băieți sunt prezenți? Câți elevi sunt în clasă? Câți elevi lipsesc?

Se reactualizează regulile grupului.

Se completează ,,Calendarul naturii” cu data: ziua, luna,  anul, anotimpul, starea vremii pentru ziua respectivă.

Se poartă o discuție despre învățătură

Ce îți place la școală?

Ce învățăm la școală?

Unde mai putem găsi informații despre ceea ce vrem să știm?

Când dorim să aflăm ceva înseamnă că suntem....curioși

 

2. Captarea atenției

Descopăr elefănțelul și le spun că le voi citi o poveste despre un” elefănțel curios”

Citirea textului se va face sub forma unui teatru de păpuși 

(Anexa 1) 

https://youtu.be/M2QMh2acEmY

3.Anunțarea titlului și a obiectivelor

Tema zilei: Grădina zoologică

Se comunică elevilor că astăzi vor fi ajutoarele elefănțelului și vor desfășura diferite activități (vor vorbi despre emoții, vor desena, vor număra, vor consolida literele învățate, vor  vorbi despre medii de viață, vor cânta și vor  colora). Se comunică, de asemenea, că la finalul zilei Elefănțelul Curios  îi va recompensa dacă vor fi atenți și vor participa activ la toate  activitățile.

 4.Dirijarea consolidării

CLR   Se poartă o scurtă discuție  legată de povestea urmărită .

-           Cum era elefănțelul? (curios)

-           Dar ursul și broscuța? (uimiți )

-           Cine l-a ajutat să scape? (șarpele)

-            Cum era el când trăgea să-l scape din gura crocodilului?(speriat)

-           Cum a rămas crocodilul? (furios)

La dezvoltare personala vom discuta despre emoții (bucurie, tristețe, frică, furie) și vom  încerca să –l înveselim  pe Elefănțe

1. Voi nominaliza câțiva elevi care vor veni în fața clasei și vor alege câte un cartonaș (fiecare cartonaș reprezintă o imagine din poveste cu o emoție). 

Solicit copiilor să identifice emoția animăluțului din imagine.

Cum crezi că se simte? Ce crezi că s-a întâmplat? De ce e bucuros/trist/furios? (Se încurajează elevii să găsescă posibile explicații pentru modul în care se simte animăluțul respectiv).

5. Obţinerea performanţei

Jocul „Mimează”

Se dă citire unor situații și se îndeamnă copiii să mimeze situațiile cum pot ei mai bine, în funcție de ceea ce simt 

1.         Ai primit cadou un tort de ciocolată.

2.         Ai căzut și te doare foarte tare piciorul .

3.         Ai văzut pe drum un șarpe.

4.         Mama nu-ți dă voie la calculator.

5.         Cățelul tău este bolnav.

Elevii sunt recompensați cu narcise.

 6.Activitate recreativă

AVAP Copii vor primi o fișă de lucru pe care sunt desenați doi elefănței, iar chipurile acestora reprezintă câte o emoție. Ei vor colora elefănțelul al cărui chip arată emoția pe care o simt în acel moment. Vor cânta un cântec îndrăgit de ei.

https://youtu.be/9DjhFbIbHVM

 

7. Încheierea lecției     

Se vor face aprecieri generale și individuale asupra participării elevilor la lecție, precum și asupra comportamentului lor pe parcursul orei.

https://youtu.be/G0OqIkgZqlA

ELEFĂNŢELUL CURIOS

                       Adaptare după Rudyard Kipling

A fost odată, demult, un elefănţel foarte curios. Într-o zi s-a trezit cu o nouă întrebare: "ce mănâncă crocodilul seara?"

 

Aşa că a plecat prin pădure să întrebe animalele şi s-a întâlnit cu ursuleţul şi-l întreabă:

- Ursuleţule, ce mănâncă crocodilul seara?

- Nu ştiu, a răspuns ursuleţul, dar du-te la lac şi vei afla.

Şi a plecat mai departe elefănţelul să caute lacul. Pe drum s-a întâlnit cu o broscuţă:

- Broscuţo, ce mănâncă crocodilul seara?

- Nu ştiu, a răspuns broscuţa, dar du-te la lac şi vei afla.

În apropiere de lac, elefănţelul s-a întâlnit cu şarpele boa:

- Şarpe, ce mănâncă crocodilul seara?

- Nu ştiu, a răspuns şi şarpele, dar uite lacul aici, sunt sigur că vei afla răspunsul.

Tocmai atunci ieşea din apă crocodilul. Elefănţelul s-a apropiat de el, dar nu ştia că vorbeşte chiar cu crocodilul:

- Scuză-mă te rog, ştii cumva ce mănâncă crocodilul seara? Crocodilul şiret îi spune:

- Vino mai aproape să-ţi spun la ureche să nu ne audă nimeni.

Elefănţelul s-a apropiat şi crocodilul -haţ!, l-a apucat de nas, că pe vremea aia elefănţelul avea un nas ca toate nasurile, micuţ aşa ca al tău.

Şi cum se chinuia bietul elefănţel să scape din gura crocodilului,a venit repede  şarpele boa, care se afla în apropiere şi a început să-l tragă pe elefănţel de coadă. Şi atâta a tras crocodilul de nas şi şarpele boa de coadă , că până la urma şarpele a reuşit să-l salveze pe elefănţel, dar nasul i se întinsese atât de tare că aproape îi atârna pe jos.

Şi uite aşa, de atunci are elefănţelul trompă.

 

 ANEXA 2 

 1. Ai primit cadou un tort de ciocolată.

 2. Ai căzut și te doare foarte tare piciorul . 

3. Ai văzut pe drum un șarpe. 

4. Mama nu-ți dă voie la calculator.

 5. Cățelul tău este bolnav. 

https://www.youtube.com/watch?v=EyR8Ew5meu0

 

Categorie
Subcategorie