Coperta Specialitate didactica
Coperta Management educational

Prima ediție a conferinței naționale „Tradiție și creativitate în școală“ s-a finalizat cu publicarea celor două volume. Materialele conțin lucrările participanților la cele două secțiuni: Management educational și Specialitate didactică.

Organizat de Institutul pentru Dezvoltarea Evaluării în Educaţie (IDEE) în parteneriat cu Casa Corpului Didactic a Municipiului Bucureşti, Centrul Municipiului Bucureşti de Resurse şi Asistenţă Educaţională şi Editura Sigma, evenimentul se adresează directorilor, inspectorilor școlari și cadrelor didactice, având ca scop sustenabilitatea proiectului „Dezvoltarea competenţei de comunicare în limba maternă a elevilor din învăţământul primar pe baza unor analize personalizate realizate cu instrumente informaticeˮ, proiect cofinanţat din Fondul Social European prin Programul Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013, contract POSDRU/154/1.1/G/139340.

Ca urmare a impactului pozitiv pe care l-a avut prima ediție, organizatorii își doresc ca acest eveniment să își facă loc, anual, pe agenda cadrelor didactice din România.

Etichete