Profile picture for user Anca Tache
Trimis de Anca Tache la Lun, 10/29/2018 - 10:27
  • Sursa foto: Editura Sigma Educațional
  • Sursa foto: Editura Sigma Educațional
  • Sursa foto: Editura Sigma Educațional
  • Sursa foto: Editura Sigma Educațional
  • Sursa foto: Editura Sigma Educațional
  • Sursa foto: Editura Sigma Educațional
  • Sursa foto: Editura Sigma Educațional
  • Sursa foto: Editura Sigma Educațional
  • Sursa foto: Editura Sigma Educațional
  • Sursa foto: Editura Sigma Educațional
  • Sursa foto: Editura Sigma Educațional

Editura Sigma Educațional a luat parte la proiectul educational international „Comunități locale românești și Unirea“, un simpozion internațional desfășurat la Adjud, în perioada 26-28 octombrie 2018.

Evenimentul a fost organizat de Asociația Generală a Învățătorilor din România – AGIRO- în parteneriat cu Primăria Adjud, Sindicatul Liber din Învățământ Vrancea, Casa de Cultură Tudor Vornicu Adjud, Inspectorarul Școlar al Județului Vrancea și unități de învățământ din județ. În cadrul evenimentului, participanții au vizitat mai multe unități școlare din județul Vrancea, dar și obiective istorice și lăcașuri de cult, au urmărit documentare legate de Marea Unire și au luat parte la comunicările științifice susținute de invitații din țară și străinătate.

În plus, fiind un eveniment dedicat Centenarului Marii Uniri, până la 1 decembrie, lucrările elevilor vor fi incluse în expoziția tematică internațională „Suntem un neam, o limbă, o credință“, deschisă pe holul mare al Casei de cultură „Tudor Vornicu“ din municipiul Adjud și la Ateneul Popular „Maior Gheorghe Pastia“ din Focșani.

Cadrele didactice participante își vor regăsi lucrările participante într-un volum colectiv, în format electronic.