Profile picture for user Anca Tache
Trimis de Anca Tache la Lun, 01/21/2019 - 13:54
  • sursa foto: pixabay.com

Ministrul Educației, Ecaterina Andronescu, consideră că legea ar trebui modificată astfel încât până și copiii de clasa I să poată fi lăsați repetenți./ Și asta pentru că, dacă se păstrează actualele prevederi, prin care copiii nu pot repeta anul școlar până în clasa a III-a, vom continua să avem rezultate slabe la Evaluarea Națională de clasa a VIII-a.

„Din păcate, e o prevedere legală, până în clasa a treia copiii nu pot fi lăsaţi repetenţi. Cred că trebuie să revenim asupra acestui aspect pentru că, iată, unde suntem. Ajungem la clasa a opta şi atunci constatăm că nu ştiu să scrie bine, că nu ştiu să calculeze bine şi că 36% nu sunt în stare să ia 5 la evaluarea de la clasa a opta. Cred că obiectivele de care vorbeam trebuie stabilite prin lege şi în fişa postului fiecărui profesor", a afirmat ministrul, întrebat în legătură cu interdicţia de a lăsa reprenţi copiii de clasa l.

Citiți mai multe pe adevarul.ro.