Trimis de Anca Tache la Joi, 08/02/2018 - 14:40
  • Sursa foto: MEN

Delegația României a obținut trei medalii de argint și una de bronz la cea de-a 50-a ediție a Olimpiadei Internaționale de Chimie.

Teodora Stan, elevă în clasa a X-a la Liceul Internațional de Informatică din București, Hakan Calila (clasa a XII-a, Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” din Constanţa) și Tudor Cristian Cozma (clasa a XII-a, Colegiul Național „Emil Racoviță” din Iași) au câștigat medaliile de argint, în timp ce bronzul i-a revenit lui Daniel Cristian Ungureanu, elev în clasa a XII-a la Liceul Internațional de Informatică din București.

Aproximativ 300 de elevi din 82 de țări au participat, în perioada 19-29 iulie, la Olimpiada Internațională de Chimie găzduită de Praga și Bratislava.

Sursa info& foto: MEN