Profile picture for user Anca Tache
Trimis de Anca Tache la Joi, 03/25/2021 - 11:47
  • Sursa foto: pixabay.com

Ministrul Educației a anunțat cele mai recente modificări ale anului școlar 2020-2021. Vacanța de primăvară își păstrează durata de o lună, în perioada 2 aprilie – 4 mai, dar anul școlar se va încheia cu o săptămână mai devreme decât fusese anunțat zilele trecute, adică în 25 iunie, nu în 2 iulie. Însă nu li pentru elevii din ani terminali. Aceștia vor participa la cursuri online în perioada 12-30 aprilie. Totodată, pentru acești elevi, vacanța de vară va începe în 18 iunie.

Evaluările pentru clasele a II-a, a IV-a și a VI-a se vor desfășura cu prezență fizică în toate localitățile necarantinate.

În plus, datele pentru cele două examene naționale, Evaluarea Națională pentru clasa a VIII-a și Bacalaureatul rămân așa cum au fost stabilite la începutul anului școlar, între 22-25 iunie, respectiv 28 iunie-1 iulie.