Trimis de Anca Tache la Mar, 03/23/2021 - 18:46
  • Sursa foto: pixabay.com

Examenul de Evaluare Națională pentru clasa a VIII-a a fost reprogramat după Bacalaureat în acest an școlar. Astfel, potrivit ministrului Educației, Sorin Cîmpeanu, Evaluarea Națională va fi programată în perioada 5-8 iulie, în vreme ce Bacalaureatul se va desfășura între 28 iunie și 1 iulie. Ministrul dă asigurări că tematica examenului de Evaluare Națională nu va suferi modificări: „Atâta vreme cât nu modificăm numărul de săptămâni de şcoală, atâta vreme cât am adaptat deja programa de examen specificului acestui an total atipic, atâta vreme cât deja tematica de examen este anunţată şi elevii se pregătesc în acest fel, nu consider că sunt motive pentru a mai modifica această tematică de examen".

Sursa: digi24.ro