Trimis de Anca Tache la Mar, 03/23/2021 - 14:08
  • Sursa foto: pixabay.com

Preșcolarii și elevii din clasele primare și terminale vor merge la grădiniță, respectiv la școală, chiar dacă rata de infectare trece de 6 la mia de locuitori, până ce se va lua măsura carantinării, dacă va fi cazul.

Elevii din clasele terminale vor avea prezență fizică de 50%, așa cum prevede un ordin comun semnat de MS și MEC.

Cele trei scenarii după care se derulează cursurile sunt:

- Scenariul I – presupune participarea zilnică la activități și ore de curs, a preșcolarilor și școlarilor, cu respectarea măsurilor de protecție. Acest scenariu se aplică localităților în care incidența cumulată în ultimele două săptămâni este de cel mult 1/1000 de locuitori;

- Scenariul II – Prezența fizică zilnică a preșcolarilor și elevilor din învățământul primar, a elevilor din anii terminali, cu respectarea normelor de protecție și prezența în online a celorlalți elevi. Acest scenariu se aplică dacă incidența cumulate în ultimele 14 zile este cuprinsă între 1-3/1000 de locuitori;

- Scenariul III – participarea fizică la cursuri a preșcolarilor și școlarilor din clasele primare, prezența fizică a cel mult jumătate dintre elevii din anii terminali și prezența online a celorlalți elevi. Acest ultim scenariu se va aplica unde incidența cumulate în ultimele două săptămâni este mai mare de 3/1000 de locuitori, până la intrarea localității în carantină.

Sursa: digi24.ro