Trimis de Anca Tache la Mie, 09/09/2020 - 10:04
  • Sursa foto: pixabay.com

Elevii care au probleme medicale sau care locuiesc împreună cu o persoană aflată într-o categorie de risc pot învăța exclusiv online dacă prezintă la școală o adeverință medicală care să confirme una dintre aceste două situații.

„Părintele poate să ia această decizie, să își continue copilul educația în sistem online, să învețe de acasă și anume, pe de-o parte, dacă prezintă copilul vreo boală care s-ar putea agrava prin faptul că va veni la școală și ar putea să ia virusul, fie în momentul în care în familie avem cazuri de persoane care ar putea să fie supuse unei îmbolnăviri accentuate de virus. De aceea am prevăzut să prezinte părintele, în urma unei evaluări din familie o adeverință pe care să o dea școlii pentru a putea, în felul acesta să își continue copilul învățarea de acasă“, a spus Monica Anisie, ministrul Educației.

Sursa: digi24.ro