Profile picture for user Anca Tache
Trimis de Anca Tache la Mie, 10/02/2019 - 12:10
  • sursa foto: pixabay.com

Autoritățile au găsit soluția pentru a limita absenteismul și abandonul școlar-taie alocația elevilor care nu dau pe la școală.

Măsura ar urma să intre în vigoare la 1 ianuarie 2020 și îi va afecta pe elevii care absentează foarte mult de la școală fără nicio justificare.

Suma de bani primită ca alocație de un elev cu 19 absențe scade cu 20%. Dacă elevul a bifat 20 de absențe nemotivate într-un semestru va primi doar jumătate din suma cuvenită, în vreme ce elevii care cumulează mai mult de 20 de absențe într-un semestru…nu vor mai primi deloc alocația. În plus, autoritățile au decis ca ajutoarele sociale ale familiilor din care provin copiii cu peste 20 de absențe să fie și ele sistate.

Citiți mai multe pe edu-news.ro.