Trimis de Anca Tache la Mar, 05/18/2021 - 10:35
  • Sursa foto: pixabay.com

Elevii de clasa a IV-a susțin azi proba la Limba română, în cadrul Evaluării Naționale. Mâine este programată proba scrisă la Matematică și Științele naturii, iar ziua de joi le este rezervată elevilor care aparțin miniorităților naționale și care vor susține proba scrisă la limba maternă.

Elevii de clasa a II-a vor susține proba scrisă  la Limba română și limba maternă în 25 mai, proba de citire în 26 mai, iar Matematica în 27. Ziua de 28 este rezervată elevilor care aparțin minorităților naționale și care vor susține atunci proba scris/citit la Limba română.

Testele au un nivel mediu de dificultate și un format asemănător cu cel al testelor internaționale. Elevii de clasa a II-a au la dispoziție 30 de minute pentru rezolvarea fiecărei probe, în vreme ce colegii de clasa a IV-a vor susține fiecare probă în 60 de minute.

Rezultatele obținute la aceste teste nu vor fi publicate și nu se vor trece în catalog.

sursa: digi24.ro.