Adaugă resursă

Atenție: Resursele nou adăugate vor fi publicate după ce au fost revizuite.

„Cubul magic”

Activitate recreativă ,  care se poate desfășura  la toate disciplinele: la ora de Educație fizică, Joc și mișcare, ca un joc de sine stătător, sau la orice altă disciplină, ca moment recreativ. Am realizat un covor din cinci coloane și șase rânduri, fiecare coloană având dreptunghiuri de aceeași culoare. Se împarte numărul de copii la cinci, echipele astfel constituite așezându-se –unul în spatele celuilalt- la marginea covorului. Un alt elev (sau cadrul didactic) va arunca în sus un cub  foarte mare de carton, pe fețele căruia se află culorile de pe covor. Primul elev din coloana corespunzătoare culorii de deasupra pătratului căzut, va sări pe primul dreptunghi colorat din coloana sa. Altă aruncare, altă intrare sau înaintare  pe covor. Se înaintează doar câte o poziție/dreptunghi. Câștigă echipa care a traversat coloana respectivă, și ultimul copil din coloană ieșind de pe covor. Un joc de educare a răbdării, foarte atractiv. Un mod plăcut de a-și petrece și pauzele.

Categorie
Subcategorie