Adaugă articol

Atenție: Articolele de consiliere nou adăugate vor fi publicate după ce au fost revizuite.

Consiliere

Ați făcut deja planuri pentru vacanța de vară a copilului? Acesta planuri includ cursuri de șah, poate o tabără a micilor artiști sau antrenamente de tenis?

Consiliere

Empatia se învață la școală, cel puțin în Danemarca.

Consiliere

Referat ce expune problemele întâmpinate în adaptarea și învățarea școlară.

Consiliere

Importanța jocului didactic în clasele pregătitoare, I și a II-a.

Consiliere
Învățarea bazată pe metodele interactiv-creative pune în prim plan cei 2 actori din procesul de educație: profesorul și elevul. Ele stimulează creativitatea și originalitatea elevilor și îi face să se implice Asocierea liberă a ideilor=sinectica
Consiliere

Şcoala este o organizaţie care învaţă şi produce învăţare (learning organization).

Consiliere

Activităţile de tip socio-educativ la care sunt antrenaţi copiii şi părinţii acestora,

Consiliere

Articolul se referă la nevoia pentru lectură, la dezvoltarea interesului școlarului mic pentru lectură, întrucât am constatat motive de îngrijorare la ultimele două generații ale mele.

Consiliere

Şcoala are o răspundere certă în dezvoltarea personalităţii tinerilor.