Profile picture for user Anca Tache
Trimis de Anca Tache la Mie, 10/02/2019 - 14:49
  • Sursa foto: MEN

Românii au cucerit nu mai puțin de 9 premii la cea de-a V-a ediție a Olimpiadei Internaționale de Franceză, ediție desfășurată la Chișinău, în perioada 27-30 septembrie. Astfel, olimpicii români au obținut câtre trei premii I, II și III.

Potrivit site-ului edu.ro, olimpicii și-au adjudecat premiile astfel:

La proba scrisă individual (nivel B1), Mădălina Sorina Ștefan (Colegiul Național „Frații Buzești” din Craiova) a fost distinsă cu premiul I. La aceeași categorie,Ioana Tuțu (Colegiul Național Pedagogic „Carol I” din Câmpulung Muscel, jud. Argeș) a obținut premiul al II-lea.  

În cadrul aceluiași nivel de competență (B1), dar la proba orală pe echipe, s-au înregistrat următoarele rezultate: Ioana Tuțu (premiul I), Nicole Robilliard (Liceul Teoretic Gătaia, jud. Timiș) - premiul al II-lea și Mădălina Sorina Ștefan -premiul al III-lea.

La proba scrisă individual corespunzătoare nivelului B2, Horia Iorgulescu (Colegiul Național „Ion C. Brătianu” din Pitești) și-a adjudecat premiul al III-lea. În același timp, la proba orală pe echipe (B2), componenții lotului României au obținut un premiu I prin Horia Iorgulescu, un premiu II Teodora Lovin (Colegiul Dobrogean „Spiru Haret” din Tulcea) și un premiu IIIAndreea Gînga (Colegiul Național „Petru Rareș” din Suceava).

Elevii au fost însoțiți de profesorii Tatiana Florea și Constantin Tiron.

Citiți mai multe pe edu.ro.