Profile picture for user Anca Tache
Trimis de Anca Tache la Vin, 05/15/2020 - 10:17
  • Sursa foto: pixabay.com

Guvernul a modificat ieri legislația din educație pentru a-i proteja atât pe elevi, cât și pe profesori, în contextul pandemiei de coronavirus. În acest sens, Executivul de la Palatul Victoria a decis anularea probelor orale la Bacalaureatul din acest an. Aceste competențe vor fi echivalate cu mediile din timpul anului sau cu certificate de limbi străine sau informatică, dacă acestea există.

Pe de altă parte, elevii și profesorii care vor merge la școală pentru pregătirea examenelor naționale, Evaluarea Națională și Bacalaureatul, vor avea parte de măsuri speciale de protecție. Astfel, li se va măsura temperatura corporală... care nu trebuie să depășească 37 de grade. Elevii, profesorii și personalul nedidactic vor avea la dispoziție materiale și echipamente de protecție, potrivit Edu-news.ro.