Profile picture for user Anca Tache
Trimis de Anca Tache la Lun, 10/26/2020 - 08:59
  • Sursa foto: Facebook Medicina pe înțelesul copiilor
  • Sursa foto: Facebook Medicina pe înțelesul copiilor

Copiii din ciclul primar sunt așteptați la o serie de ateliere online în cadrul proiectului „Medicina pe înțelesul copiilor“. Concret, elevii care se înscriu la cursuri vor învăța noțiuni practice de prim ajutor și vor dobândi abilități care să îi ajute să intervină în situații medicale în care sănătatea sau viața celor din jur sunt puse în pericol.

Atelierele sunt structurate în două părți: în prima parte, timp de o oră, elevii vor lua parte la un curs teoretic, apoi, cei doi traineri vor susține o activitate practică în care vor exemplifica principalele manevre de prim ajutor.

Atelierele vor fi susținute de Andrei Scafaru și Bogdan Căpitanu, studenți în anul V la Facultatea de Medicină și Farmacie „Carol Davila“ din București și se vor desfășura pe platforma ZOOM.

Toate detaliile legate de atelierele de prim ajutor sunt aici.