Profile picture for user Anca Tache
Trimis de Anca Tache la Mie, 05/06/2020 - 17:18
  • Sursa foto: pixabay.com

Părinții copiilor cu vârsta mai mică de 12 ani își pot lua zile libere pentru a-i supraveghea pe micuți și după încheierea stării de urgență, până la încheierea anului școlar. Decizia a fost luată de Camera Deputaților.

Un amendament al actului normativ arată că prevederile acestuia pot fi prelungite până la ridicarea tuturor restricțiilor.

În plus, vor beneficia de acest act normativ și părinții  tinerilor cu handicap cu vârsta de până la 26 de ani, și nu 18, cum era prevăzut inițial, condiția fiind ca aceștia să fie înscriși în cadrul unei unități de învățământ.

Camera Deputaților este for decizional, însă, pentru a deveni lege, actul normativ trebuie să fie aprobat de către președintele Klaus Iohannis.

Citiți mai multe detalii pe digi24.