Trimis de Anca Tache la Mie, 05/05/2021 - 09:17
  • Sursa foto: pixabay.com

Elevii reiau cursurile după o lună de vacanță, în baza a două scenarii aprobate de Ministerul Educației. Astfel, în cele 1800 de localități unde rata de infectare este mai mica de 1 la mie, vor participa la cursuri fizic toți elevii. Însă, în cele 1400 de localități unde rata de infectare este mai mare de 1 la mie, dar localitățile nu sunt în carantină, vor veni fizic la școală preșcolarii, elevii din învățământul primar și cei din clasele terminale.

Elevii din învățământul special merg la cursuri indiferent de scenariul care se aplică localității în care se află.

Pe e altă parte, ministrul a anunțat aseară la elevii din anii terminali vor începe cursurile în 10 mai, cu prezență fizică integral. Elevii de clasa a XII-a vor merge la școală până în 4 iunie, când încep pregătirea pentru Bacul din 28 iunie, în vreme ce elevii de clasa a VIII-a vor veni la cursuri până în 11 iunie când încep pregătirea pentru Evaluarea Națională din 22 iunie.

În total, sunt așteptați să revină la școală aproximativ 2,2 milioane de elevi.

Sursa: digi24.ro.